Dodawanie galerii zdjęć do strony i wpisu w WordPress

Galerię można dodać do wpisu jak i strony, proces ten wygląda dla obu tak samo. Dodawanie galerii może odbyć się przy tworzeniu strony jak i podczas aktualizacji.

Instrukcja napisana jest do WordPress 3.4.1 w języku polskim. Jednak różnice pomiędzy starszymi wersjami są niewielkie.

Procedura dodawania jest bardzo szybka i prosta mimo tego, że opis wydaje się bardzo długi. Po jej opanowaniu dodawanie galerii będzie zajmować tylko kilka sekund.

Umieszczanie zdjęć na serwerze

Zanim wstawimy galerię do wpisu musimy najpierw umieścić zdjęcia na serwerze. Aby to zrobić musimy kliknąć w ikonę Wyślij/Wstaw (Zrzut ekranu 1) znajdującą się po lewej stronie nad okienkiem edycji treści wpisu/strony.

Dodawanie galerii WordPress - Wyślij/Wstaw
Dodawanie galerii WordPress – Wyślij/Wstaw (Zrzut ekranu 1)

Po kliknięciu w Wyślij/Wstaw pokaże się okno, które pozwoli umieścić zdjęcia oraz inne media na serwerze (Zrzut ekranu 2). Osoby używające przeglądarki z obsługą HTML5 mogą przeciągnąć zdjęcia na pole oznaczone szarą przerywaną linią, w przeciwnym wypadku trzeba kliknąć w przycisk Wybierz files, aby umieścić je na serwerze. files poprawnie wrzucone na serwer wyświetlają się poniżej pola do umieszczania mediów. Gdy nie ma już pasków postępu obok nazw plików na dole okienka, klikamy w przycisk Zapisz wszystkie zmiany w lewym dolnym rogu. W przypadku, gdy wrzucanie zdjęć nie powiodło się, można skorzystać ze skryptu opartego na HTML-u.

Dodawanie galerii WordPress - Okno dodaj medium (Zrzut ekranu 2)
Dodawanie galerii WordPress – Okno dodaj medium (Zrzut ekranu 2)

Nadawanie zdjęciom tytułu i opisu

Gdy nam się spieszy możemy ten krok pominąć lub wrócić do niego w przyszłości. Zalecam jednak poświęcenie chwili na dodanie opisów do zdjęć, poprawi to indeksowanie Waszej strony. Dzięki temu strona będzie zajmowała wyższe pozycje w wyszukiwarkach takich jak google, bingo czy yahoo.

Dodawanie galerii WordPress - Okno dodaj medium, zakładka galeriia (Zrzut ekranu 3)
Dodawanie galerii WordPress – Okno dodaj medium, zakładka galeriia (Zrzut ekranu 3)

W tej chwili powinniśmy się znajdować w zakładce Galeria okna Dodawania Mediów (Zrzut ekranu 3). Jeśli okno dodawania mediów zostało zamknięte należy kliknąć ponownie w przycisk Wyślij/Wstaw i wybierać zakładkę Galeria na górze okna.

Aby dodać opis do zdjęcia należy kliknąć w łączę Pokaż znajdujące się po prawej stronie wiersza z miniaturą. Po kliknięciu rozwinie się formularz opisywania, modyfikowania i umieszczania zdjęcia (Zrzut ekranu 4). W formularzu uzupełniamy pola Tytuł, Tekst alternatywny, Etykieta i Opis. Treść tych pól może się powtarzać, najważniejsze by nie było zatytułowane niemówiącym nic o zawartości kodem. Po uzupełnieniu pól klikamy w łącze Pokaż następnego zdjęcia i uzupełniamy pola. Gdy uzupełniliśmy opisy, klikamy w przycisk Zapisz wszystkie zmiany.

Dodawanie galerii WordPress - Okno dodaj medium, opis zdjęć (Zrzut ekranu 4)
Dodawanie galerii WordPress – Okno dodaj medium, opis zdjęć (Zrzut ekranu 4)

Umieszczanie galerii zdjęć w treści wpisu/strony

Ostatnim krokiem jest umieszczenie galerii w wpisie. Jeśli nie znajdujemy się w zakładce Galeria okna Dodaj medium, należy kliknąć w link Wyślij/Wstaw i przejść do wspomnianej zakładki.

Poniżej listy obrazków dodanych do wpisu/strony mamy formularz zatytułowany Ustawienia galerii (Zrzut ekranu 5). Możemy w nim ustalić w ilu kolumnach zdjęcia mają być wyświetlane, sposób sortowania oraz wyświetlania zdjęć po kliknięciu. Po wybraniu odpowiednich opcji klikamy w przycisk Wstaw Galerię.

Dodawanie galerii WordPress - Okno dodaj medium, ustawienia galerii (Zrzut ekranu 45)
Dodawanie galerii WordPress – Okno dodaj medium, ustawienia galerii (Zrzut ekranu 5)

Okno Dodaj Medium powinno się zamknąć, a w polu edycji treści powinien pojawić się bladoniebieski prostokąt z aparatem i zdjęciem na środku. Oznacza on, że w tym miejscu wyświetli się galeria. Pozycję galerii możemy zmienić, przeciągając niebieski prostokąt. Teraz wystarczy zapisać lub zaktualizować wpis i możemy się cieszyć galerią (Zrzut Ekranu 6).

Dodawanie galerii WordPress - pogląd galerii (Zrzut ekranu 6)
Dodawanie galerii WordPress – pogląd galerii (Zrzut ekranu 6)

Edycja i usuwanie galerii

Dodawanie galerii WordPress - Ikony edycji galerii (Zrzut ekranu 7)
Dodawanie galerii WordPress – Ikony edycji galerii (Zrzut ekranu 7)

Galerię zdjęć można w dowolnej chwili edytować. Jeśli np. nie odpowiada nam liczba kolumn lub kolejność  wyświetlania zdjęć. Aby edytować galerię należy kliknąć raz lewym przyciskiem myszy w niebiski prostokąt. W jego lewym górnym rogu powinny pojawić się dwie ikony (Zrzut Ekranu 7):

  • Ikona aparatu i zdjęcia pozwala edytować ustawienia galerii
  • Ikona przekreślonego okręgu usuwa galerię z wpisu

Własna kolejność zdjęć w galerii

Jest możliwość sortowania zdjęć według własnego uznania. Aby to zrobić przechodzimy do edycji ustawień galerii. Następnie sortujemy media w wybranej pożądanej przez nas kolejności. Możemy to zrobić za pomocą przeciągania i upuszczania zdjęć (Zrzut Ekranu 8). Po zakończeniu sortowania należy kliknąć przycisk Zapisz wszystkie zmiany. Ostatnim krokiem jest zmiana w ustawieniach galerii opcji Porządkuj obrazki według na Kolejność w menu i klikamy Zaktualizuj ustawienia galerii.

Dodawanie galerii WordPress - Sortowanie zdjęć (Zrzut ekranu 8)
Dodawanie galerii WordPress – Sortowanie zdjęć (Zrzut ekranu 8)

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się dokładne wyjaśnić Wam jak dodawać galerię w WordPress. Jeśli coś jest niejasne lub o pominąłem jakieś aspekty proszę o kontakt na adres: artur@omazda.pl lub zostawienie komentarza pod tym wpisem.

Artur Omazda na google plus Dodawanie galerii zdjęć do strony i wpisu w WordPress

Dodawanie galerii zdjęć do wpisu lub strony w WordPress nie jest trudne. Jednak wykonanie tej czynności sprawia nowym użytkownikom trochę kłopotów. Częściowo jest to spowodowane przez nienajlepiej zaprojektowany interfejs. Dlatego napisałem krok po kroku jak taką galerię umieścić.