Live Mesh – synchronizacji plików dla grafików

Problem synchronizacji plików pojawia się u wszystkich osób, które posiadają dwa komputery lub więcej. O ile synchronizacja danych w przeglądarkach jest już od jakiegoś czasu i działa całkiem nieźle, o tyle z plikami trzeba sobie radzić samemu. Dla mnie synchronizacja jest bardzo ważna. Projekty robię w większości na desktopie, ale czasem muszę przesiąść się na notebook i chciałbym mieć na nim files z desktopa. Początkowo kopiowałem wszystko ręcznie za pomocą dysku przenośnego, co było męczące i zajmowało dużo czasu. Zacząłem więc testować różne programy, które miały to robić za mnie.

Pierwszym programem, który miał mi ułatwić zadanie był SyncToy od Microsoftu. Niestety nie spełniał do końca moich wymagań. Synchronizację za każdym razem trzeba uruchamiać ręcznie a chcąc ją robić przez sieć trzeba udostępniać foldery. Nie dał się też synchronizować przez Internet. Przesiadłem się więc na bardzo popularnego teraz Dropboxa, który bardzo szybko okazał się kiepskim rozwiązaniem. Dropbox wszystko synchronizuje przez chmurę, co przy moim 2 megabitowym łączu sprawdza się tylko przy małych plikach. Synchronizacja projektów graficznych trwałaby wieki. Szukając dalej idealnego rozwiązania trafiłem na:

Windows Live Mesh

Zrzut ekranu programu do synchronizacji Live Mesh
Zrzut ekranu programu do synchronizacji Live Mesh

Program ten jest częścią pakietu Windows Live Essentials i można go pobrać ze strony Microsoftu. Po zainstalowaniu logujemy się na nasze konto Live ID. Następnie wybieramy foldery do synchronizacji i komputery lub urządzenia, między którymi ma się odbywać synchronizacja danego folderu i to wszystko. Nie musimy synchronizować wszystkich folderów pomiędzy wszystkimi komputerami jak w Dropbox. Dodatkowo możemy wybrać, czy dany folder ma być synchronizowany z dyskiem SkyDrive czy też nie. Osobiście SkyDrive służy mi jedynie do przechowywania małych dokumentów tekstowych, do których mam dostęp w każdej chwili z poziomu przeglądarki. Nie muszę więc synchronizować z chmurą folderów z projektami, które zajmują sporo miejsca. Ogromną zaletą Live Mesh jest możliwość synchronizacji nie tylko przez Internet, ale i przez sieć. Program sam wykrywa czy dane komputery są w sieci. Synchronizacja dużych plików odbywa się wtedy szybko i nie zajmuje łącza. Oczywiście wtedy, gdy komputery nie są w sieci synchronizacja odbędzie się przez Internet. W przypadku jego braku, synchronizacja nie działa nawet przez sieć, szkoda, bo czasami w sieci nie ma Internetu. Jest to, jak dla mnie jedyna wada tego programu. Możliwe, że zmieni się to w kolejnych wersjach. Wielu z was może też denerwować długie skanowanie zmian przy uruchamianiu programu. Gdy program uruchamia się przy starcie systemu (domyślnie), trzeba sporo odczekać zanim zaczniemy komfortowo pracę. Można go jednak wyłączyć z autostartu, dlatego nie uznaję tego za wadę.

Live Mesh jest świetnym programem do synchronizacji, ma wszystko to, co powinien mieć taki program. Jest synchronizacja między komputerami i chmurą, przez sieć i Internet. Program działa dobrze i nie ma z nim problemów. Szkoda, że jest tak niedoceniany i ginie w blasku Dropboxa, który ma dużo mniej funkcji za to świetną promocję. Dajcie Live Mesh szansę a na pewno się nie zawiedziecie.

Artur Omazda na google plus Live Mesh – synchronizacji plików dla grafików

Problem synchronizacji plików pojawia się u wszystkich osób, które posiadają dwa komputery lub więcej. O ile synchronizacja danych w przeglądarkach jest już od jakiegoś czasu i działa całkiem nieźle, o tyle z plikami trzeba sobie radzić samemu. Dla mnie synchronizacja […]