Strona internetowa piękna po wydrukowaniu cz.1

Pierwszy artykuł z serii „Strony internetowe piękne po wydrukowaniu” odpowiada na dwa pytania „czy moja strona powinna ładnie wyglądać na wydruku?” oraz „Jak zaprojektować wygląd strony do druku?”. Jeśli interesuje Cię temat tego artykułu, ale chcesz dowiedzieć się tylko jak sprawić żeby strona ładnie się drukowała musisz poczekać na kolejny artykuł z tej serii, która będzie właśnie o tym. Aby ich nie przegapić dodaj mój blog do czytnika RSS lub subskrybuj mnie na facebooku lub podążaj na twitterze.

Jeśli jesteś posiadaczem strony internetowej lub zamierzasz zamówić stronę internetową powinieneś zastanowić się i odpowiedzieć sobie na jedno pytanie:

Czy moja strona powinna dobrze się drukować?

Nie każda strona musi być przygotowana do druku, bo nie każdą stronę odwiedzający będą chcieli drukować. Jeśli mamy stronę z filmami, czy grami wątpię żeby komukolwiek przyszło do głowy taką stronę drukować. Inaczej jest ze stronami, które zawierają dużo tekstu np. regulaminy, dokumenty, oferty, dokumentacje techniczną czy opis produktu. Takie informacje internauci drukują, np. po to żeby przeczytać je w pociągu, pokazać innej osobie czy porównać oferty. Dlatego trzeba się zastanowić czy nasza strona ma informacje, które ktoś może chcieć wydrukować.

Jak zaprojektować wygląd wydruku strony?

Podgląd Wydruku Strony Internetowej Komputronik.pl
Podgląd Wydruku Strony Internetowej Komputronik.pl
Jeśli zdecydujemy się, że nasza strona lub strona naszego klienta ma się ładnie drukować trzeba ją zaprojektować. Zanim otworzymy Photoshopa i zaczniemy projektować warto zastanowić się nad ograniczeniami, jakie niesie za sobą druk. Użytkownicy najczęściej drukują na drukarkach w domu lub firmie. Nie są to urządzenia profesjonalne, najczęściej drukują tylko w czerni i bieli a jeśli już drukują w kolorze to tusz jest na wagę złota. Dlatego najlepiej stosować jedynie odcienie szarości żeby osoba, która wydrukuje naszą stronę nie padła na zawał jak zobaczy kilka kolorowych stron A4. Niektóre przeglądarki mają domyślnie włączony druk w czerni i bieli oraz usuwanie obrazków tła. Trzeba mieć tego świadomość, bo może się okazać, że pewne elementy na wydruku mogą być źle widoczne. Użytkownicy często ustawiają oszczędny tryb drukowania, zmniejsza on zużycie tuszu przez obniżanie rozdzielczości druku. W praktyce oznacza to, że wydruk jest gorszej jakości, elementy graficzne wyglądają brzydko. Dlatego podczas projektowania najlepiej zastosować bezpieczne podejście lub zrobić dwa projekty, jeden dla drukarek kolorowych drugi dla czarno-białych. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia bezpiecznego.

Kolory

Najbardziej czytelnym rozwiązaniem będzie zastosowanie czarnego koloru czcionki i białego tła (kolor papieru). Kolorystyka negatywna (białe litery na czarnym tle) jest mniej czytelna, zużyje dużo więcej tuszu i prawdopodobnie zostanie odrzucona przez przeglądarkę. Różnego rodzaju elementy graficzne można robić w jasnych odcieniach szarości tak by nie zlewały się z tekstem.

Czcionki

Wydruk jest w teorii bardziej czytelny ze względu na wyższą rozdzielczość. Oznacza to, że można stosować trochę mniejsza czcionkę. W praktyce drukarki domowe mają często podobną rozdzielczość do tej znanej z ekranu. Dlatego na wszelki wypadek ustawić rozmiar tekstu na 12 punktów (12 pt) dla normalnego tekstu. Czym mniejszy rozmiar czcionki tym słabsza czytelność, ale i więcej tekstu mieści się na stronie.

Krój czcionki też jest ważną kwestią. Zastosowanie czcionek szeryfowych, czyli takich, w których litery zakończone ogonkami i zawijasami daje około 15% lepszą czytelność. Najpopularniejsze czcionki szeryfowe to Times New Romam i Georgia są one najbardziej bezpieczne, ponieważ występują w każdym systemie operacyjnym.

Jeśli chcecie żeby wasze wydruki były bardziej eko i zużywały jeszcze mniej tuszu możecie zastosować czcionkę Century Ghotic. Czcionka ta według Uniwersytetu Wisconsin-Green Bay zużywa aż do 30% mniej tuszu od innych czcionek. Niestety jest to czcionka bezszeryfowa.

Dla jeszcze lepszej czytelności warto ustawić interlinię, czyli odstęp pomiędzy liniami. Interlinia powinna mieć nie więcej niż 75% rozmiaru czcionki.

Szerokość strony

Szerokość wydruku jest zależna od szerokości papieru, na jaki będzie drukowana. Pomimo tego, że większość drukarek drukuje na papierze A4 to nie jest on standardem we wszystkich krajach. Po drugie w drukarce można umieścić papier o różnej szerokości lub ustawić na druk w orientacji poziomej. Dlatego żeby zabezpieczyć się przed wychodzeniem kolumny za kartkę najlepiej jest ustawić szerokość treści dynamicznie. Jest to wskazane szczególnie dla stron międzynarodowych. Dynamicznie ustawiana szerokość treści powoduje, że tekst jest rozciągnięty na całą szerokość papieru lub jego procentową część.

Niepotrzebne elementy

Wydruk ma inny charakter niż ekran, nie da się na nim wyświetlać elementów multimedialnych i interaktywnych. Można się, więc ich z powodzeniem pozbyć zwiększając przy tym ilość miejsca dla tekstu i zmniejszając ilość papieru potrzebnego do wydrukowania danej strony. Po co nam na wydruku menu, pasek wyszukiwania, chmura tagów czy filmik. Zresztą ten ostatni element, jeśli będzie wykonany we flashu (a zazwyczaj jest) na wydruku będzie tylko pustym miejscem (Tak, Flash się nie drukuje). Wiele takich elementów można z powodzeniem ukryć. Dzięki temu nasze wydruki będą wyglądały profesjonalnie. Można też być minimalistą i na wydruku zostawić jedynie tytuł strony i artykułu oraz treść. Dobrze jest umieścić na wydruku breadcrumbs, pozwala to łatwiej odnaleźć artykuł w późniejszym czasie.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli spojrzeć na strony internetowe z trochę innej perspektywy a przynajmniej da świadomość, że taka istnieje.

To koniec części pierwszej serii „Strona internetowa piękna po wydrukowaniu”, na kolejne części zapraszam w najbliższym czasie. Jeśli nie chcesz przegapić subskrybuj RSS, facebook lub podążaj na twitterze.

Artur Omazda na google plus Strona internetowa piękna po wydrukowaniu cz.1

Stronę internetową najczęściej przegląda się na ekranie komputera, telefonu czy telewizora. Czasem jednak przychodzi nam ową stronę wydrukować. Nagle okazuje się, że wydruk to totalny chaos, tekst jest jasno szary i wystaje na inne kartki, nie widać niektórych elementów lub kilka linijek tekstu wydrukowało się na kilkanaście stron. Przygotowałem, więc serię artykułów, które pozwolą wam polepszyć wydruk waszych stron internetowych i uniknąć takich problemów.